تبلیغات
حماسه های پایدار - ضرورت پرداختن به فرهنگ در شرایط سخت اقتصاد

حماسه های پایدار

ای رهبر آزاده آماده ایم آماده

ضرورت پرداختن به فرهنگ در شرایط سخت اقتصاد
فرهنگ» قیمت پراید مهم تر است یا حجاب؟
هنگامی بحث ها و نقدهای فرهنگی در شرایط سخت اقتصادی مطرح می شود، پاسخ بسیاری از افراد این است که در این شرایط اقتصادی که بسیاری از مردم در تامین نیازهای اولیه درمانده شده اند، از معضلات فرهنگی می گویید؟ این افراد معتقدند برخورد با جرایم اقتصادی و بهبود اقتصاد، بر فرهنگ و کار فرهنگی مقدم است.

بدون شک هیچ کس منکر ضرورت پیشرفت اقتصاد کشور و برخورد با مجرمان اقتصادی نیست. نامگذاری سال های متوالی با مضمون اقتصادی، نشانگر دغدغه نظام برای بهبود اقتصاد کشور است. همچنین امام علی ع می فرمایند: «از فقر به خدا پناه بر ؛ زیرا كه فقر باعث كاستى در دین و سرگشتگى خرد است و مایه كینه و دشمنى». بحث از فرهنگ با جهاد اقتصادی مردم ایران در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی، به هم گره خورده است و قطعا فرهنگ بر اقتصاد تقدم دارد.

هدف از نگارش این نوشتار بررسی اقتصاد فرهنگ نیست بلکه یادآوری این نکته است که کار فرهنگی بسیار زمان بَر است و بخشنامه ای نیست که بلافاصله بتوان آن را اصلاح و باب میل خود کرد. بنابراین ما همیشه به بحث های فرهنگی نیازمند هستیم؛ به خصوص در بحران ها، نظیر بحران اقتصادی؛
چرا که
با فرهنگ می توان عرصه های اقتصادی را درنوردید و به اهداف متعالی رسید. در واقع فرهنگ بسترساز پیشرفت اقتصادی می باشد. در شرایط سخت اقتصادی شاید فرهنگ حاکم بر جامعه یکی از کلیدهای اصلی حل مشکلات باشد.(توجه داشته باشید که فرهنگ نه فقط هنرها و نوشتارها بلكه حالات زندگی، حقوق بنیادین انسان، نظام‌های ارزشی، سنت‌ها و باورها را در برمی گیرد3. فرهنگ معنای عامی دارد و اعم از بینش‏ های انسانی، ارزش ها و خوب و بدها، شیوه های رفتاری خاص برخاسته از آن بینش ها و ارزش ها و ... است.4)


مهم ترین نکته در لزوم پرداخت به فرهنگ آن است که شرایط سخت اقتصادی روزی به پایان خواهد رسید، اما آن زمان برای فرهنگ سازی و پرداختن به کار فرهنگی دیر است چرا که طبق فرموده ی رَه بر: «اگر ما فرهنگ را هدایت نکنیم، دیگران آن را هدایت می کنند2» ...
***
پانویس
1. نهج البلاغه، الحكمة 319، منتخب میزان الحكمة : 448.
2. بیانات امام خامنه ای در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضاى هیات دولت. 2 شهریور 1391.
3. این تعریف از فرهنگ در «كنفرانس جهانی درباره سیاست‌های فرهنگی» در سال 1982 در مكزیكوسیتی توسط یونسكو ارائه شد.(منبع: روزنامه رسالت، شماره 7170 به تاریخ 13/10/89، صفحه 19).
4. تهاجم فرهنگی، محمدتقی مصباح، عبدالجواد ابراهیمی (محقق)، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، 1389.
***

[ شنبه 19 بهمن 1392 ] [ 03:02 ب.ظ ] [ فدایی گمنام بنابی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه