تبلیغات
حماسه های پایدار - استخفاف (سبک شمردن) نماز

حماسه های پایدار

ای رهبر آزاده آماده ایم آماده

استخفاف (سبک شمردن) نماز
یكی از گناهان، استخفاف نماز یعنی سبك شمردن نماز است. نماز نخواندن یك گناه بزرگ است و نماز خواندن اما نماز را خفیف شمردن، استخفاف كردن، بی اهمیت تلقی كردن گناه دیگری است. پس از وفات امام صادق علیه السلام، ابوبصیر آمد به ام حمیده تسلیتی عرض كند. ام‏ حمیده گریست.

ابوبصیر هم كه كور بود گریست. بعد ام حمیده به ابوبصیر گفت: ابوبصیر! نبودی و لحظه آخر امام را ندیدی، جریان عجیبی رخ داد.
امام در یك حالی فرو رفت كه تقریبا حال غشوه‏ای بود. بعد چشمهایش را باز كرد و فرمود: تمام خویشان نزدیك مرا بگوئید بیایند بالای سر من حاضر شوند. ما امر امام را اطاعت و همه را دعوت كردیم. وقتی همه جمع شدند، امام در همان حالات كه لحظات آخر عمرش را طی می‏كرد یك مرتبه  چشمش‏ را باز كرد، رو كرد به جمعیت و همین یك جمله را گفت: «ان شفاعتنا لا تنال مستخفا بالصلوة» هرگز شفاعت ما به مردمی كه نماز را سبك‏ بشمارند، نخواهد رسید. این را گفت و جان بجان آفرین تسلیم كرد.

امام نفرمود كه شفاعت ما به مردمی كه نماز نمی‏خوانند نمی‏رسد آن كه‏ تكلیفش خیلی روشن است، بلكه فرمود به كسانی كه نماز را سبك می‏شمارند. یعنی چه نماز راسبك می‏شمارند؟ یعنی وقتی و فرصت دارد، می‏تواند نماز خوبی با آرامش بخواند ولی نمی‏خواند. نماز ظهور و عصر را تا نزدیك‏ غروب نمی‏خواند، نزدیك غروب كه شد می‏رود یك وضوی سریعی میگیرد و بعد با عجله یك نمازی می‏خواند و فورا مهرش را می‏گذارد آنطرف، نمازی كه نه‏ مقدمه دارد و نه مؤخره، نه آرامش دارد و نه حضور قلب. طوری عمل می‏كند كه خوب دیگر این هم یك كاری است و باید نمازمان را هم بخوانیم. این خفیف شمردن‏ نماز است.
این جور نماز خواندن خیلی فرق دارد با آن نمازی كه انسان به‏ استقبالش می‏رود، اول ظهر كه می‏شود با آرامش كامل می‏رود وضو می‏گیرد، وضوی با آدابی، بعد می‏آید در مصلای خود اذان و اقامه می‏گوید و با خیال‏ راحت و فراغ خاطر نماز می‏خواند. السلام علیكم را كه گفت فورا در نمی‏رود. مدتی بعد از نماز با آرامش قلب تعقیب می‏خواند و ذكر خدا می‏گوید.

این علامت این است كه نماز در این خانه احترام دارد. نماز خوانهائی كه‏ خودشان نماز را استخفاف می‏كنند، یعنی كوچك می‏شمارند، نماز صبحشان آن‏ دم آفتاب است نماز ظهر و عصرشان آن دم غروب است، نماز مغرب و عشاشان چهار ساعت از شب گذشته است و نماز را با عجله و شتاب می‏خوانند، تجربه نشان داده كه بچه‏های اینها اصلا نماز نمی‏خوانند. شما اگر بخواهید واقعا نماز خوان باشید و بچه‏هایتان نماز خوان باشند نماز را محترم‏ بشمارید، نمی‏گویم نماز بخوانید، بالاتر ازنماز خواندن محترم بشمارید.

اولا برای خودتان در خانه یك مصلائی انتخاب كنید (مستحب هم هست) یعنی‏ در خانه نقطه‏ای را انتخاب بكنید كه جای نمازتان باشد مثل یك محراب‏ برای خودتان درست كنید. اگر می‏توانید همان طوری كه پیغمبر اكرم یك‏ مصلی داشت، جای نماز داشت، یك اتاق را به عنوان مصلی انتخاب بكنید.
اگر اتاق زیادی ندارید، در اتاق خودتان یك نقطه را برای نماز خواندن‏ مشخص كنید، یك جانماز پاك هم داشته باشید. در محل نماز كه می‏ایستید، جانماز پاكیزه‏ای بگذارید، مسواك داشته باشید، تسبیحی برای ذكر گفتن داشته باشید، وقتی كه وضو می‏گیرید اینقدر با عجله و شتاب نباشد.

پس نماز را نباید استخفاف كرد، نباید سبك شمرد، نباید انسان كوشش بكند كه در نماز فقط به واجباتش قناعت بكند و بگوید خوب، برویم ببینیم فتوای مرجع تقلید چیست؟ آیا می‏گوید سه تا سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله‏ اكبر باید گفت یا یكی هم كافی است؟ خوب مجتهد باید فتوایش را بگوید.
مجتهد می‏گوید یكی هم كافی است، احتیاط مستحبی این است كه سه تا گفته‏ شود. دیگر ما نباید بگوئیم حالا كه گفته‏اند یكی كافی است ما هم یكی‏ بیشتر نمی‏خوانیم. این فرار از نماز است.
ما باید طوری باشیم كه وقتی‏ هم كه مجتهد بما می‏گوید یكی واجب است و دو تای دیگر مستحب، بگوئیم ما مغتنم می‏شماریم و آن دو تای دیگر را هم می‏گوئیم.


[ دوشنبه 25 فروردین 1393 ] [ 08:45 ق.ظ ] [ فدایی گمنام بنابی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه